EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

ETİKETLER

BLOG

 • USB-C, 2024 yılına kadar zorunlu hale getirildi

  Avrupa Birliğinde uzun zamandır konuşulan USB-C konusu yasa haline geliyor. Avrupa Parlamentosu 2024 yılına kadar USB-C şarjlarını yaygınlaştırmayı hedefliyor. İşte detaylar..

  USB-C, 2024 yılına kadar zorunlu hale getirildi

  Elektronik atıkları azaltmak için geliştirilen projeler arasında şarj kabloları ve adaptörleri var. Bu konuya en net adımları apple atmış ve kutu içeriğinden şarj adaptörlerini kaldırmıştı. Apple satın aldığınızda akıllı telefon ve USB şarj kablosu çıkıyordu. Avrupa Parlamentosu USB-C kullanımını zorlu hale getiren yasa tasarısını kabul etti. 2024 yılına kadar USB-C şarj kabloları zorunlu hale geldi. Sadece akıllı telefonlarda değil, boyutu küçük bütün elektronik cihazlarda USB-C zorunlu hale geliyor.

   

  Apple için uyarı çanları çalıyor

   

  Apple, uzun yıllardır Lightning kablolarını kullanıyor. Macbook ve diğer akıllı elektronik ürünlerinde USB-C kullanmaya başlayan Apple yeni modellerinde USB-C şarj soketi kullanmak zorunda kalabilir. USB-C şarjı zorunlu hale geldiğinde 2024 yılından sonra Apple Avrupa’da iPhone satışı yapabilmek için şarj soketinde değişiklik yapar mı? Hep birlikte göreceğiz fakat bu adım yerine kutu içeriğinden çıkan USB-C aparatı da bu duruma çözüm olabilir. Apple kısa dönem çözümleri ile Lightning yerine USB-C geçerek geleceğe yatırım yapmayı da deneyebilir.

  usb-c

   

  2024 yılına kadar USB-C dönüşümü başlıyor

   

  USB-C teknolojisi yasası uzun zamandır masada bekliyordu. Dün onaylanan bu yasaya göre 2024 yılına USB-C şarjları teşvik edilecek ve bu adımda hukuki olarak bir altyapı kurulacak. Kanuna göre sadece akıllı telefonlar değil, kulaklıklar, kameralar, tabletler, el konsolları ve birçok küçük elektronik cihazlarda USB Type-C zorunlu hale gelecek. 2026 yılına kadar dizüstü bilgisayarlarda aynı kanun geçerli hale gelecek ve Type-C zorunlu bir hale gelecek. USB-C için alınan bu karar sayesinde cihazlar daha az enerji tüketecek.

   

  2024 yılına kadar USB-C devrimi yaşanacak

   

  2024 yılına kadar bütün teknoloji şirketlerinin bu karar uyması gerekiyor. Apple Avrupa ülkelerindeki bu yeni yasa için USB-C’li iPhone modelleri için düğmeye bastı ve testlere başladı. Şirketlerin 1 yıldan fazla bir süresi var. Bu yeni yasaya göre Apple’ın gelecek etkinlikte tanıtacağı iPhone modellerinde USB-C desteği sunacağı da kesinleşmiş oldu. Eğer Apple kendi akıllı telefon modellerinde kutu içeriğine bir aparat eklemez veya AB Parlamentosu aparatı kabul etmezse yepyeni iPhone modellerini göreceğiz.

  Avrupa Parlamentosu Sözcüsü Alex Agius Saliba konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Bu geleceğe hazır yasa, gelecekte yenilikçi şarj çözümlerinin geliştirilmesine izin veriyor” dedi.

  DEVAMINI OKU
 • SSD Bilgisayarı Hızlandırır mı?

  SSD’ler bir bilgisayar sisteminin hızını belirleyen ana unsurlardan biri olabilir. Özellikle bilgisayar sisteminin yavaş olduğundan şikayetçi olan kişilerin bu bileşeni mutlaka denemelerini tavsiye ederiz.

  SSD"ler yeni teknolojinin bize verdiği en büyük ve en önemli armağanlardan biridir. SSD’lerde kullanılan teknoloji içeriği bilgisayar sistemimizde ki RAM"e benzediği için çok hızlı ve çok etkin bir şekilde iş yapmasına olanak tanıyor. Bu performans içeriği, data içerisinde ki bilgilerin RAM"e ve sonrasında işlemciye gönderilmesini inanılmaz şekilde hızlandırabiliyor. Bir oyun bilgisayarında veya bir iş bilgisayar sisteminde kesinlikle olmazsa olmaz bileşenlerden biridir. Özellikle çok hızlı bir bilgisayar sistemi isteyen kişilerin bu teknolojiyi kesinlikle kullanması gerekiyor.

  İyi Bir SSD Bilgisayarı Hızlandırır mı?

  Yeni nesil teknoloji ile birlikte bu teknolojiyi çok uygun fiyatlara edinebiliyorsunuz. Bu aşamada çok uygun fiyatlı SSD’leri tercih etmemenizi öneriyorum. Piyasada şu anda yüzbinlerce SSD modeli bulunuyor. Bunlar içlerinde farklı performans verecek şekilde ayrılıyor. Çok uygun fiyatlı SSD’lerin iyi bir HDD’den farkı olmadığını söyleyebilirim. Gerçekten hızlı ve etkin bir SSD’ye sahip olmak istiyorsanız biraz ücret ödemeniz elbette gerekiyor.

  SSD’ler, içerisinde ki bilgileri çok hızlı bir şekilde RAM’e gönderir. RAM, SSD"den gelen bilgileri kısa süreli olarak kaydederek işlemciye aktarır. Bu iki bileşenin arasında ki bağlantı hızı, aslında bilgisayar sisteminin hızını belirliyor. Bunun yanı sıra elbette işlemcinin de iyi bir işlemci olması gerekiyor. Ancak, işlemci ne kadar hızlı olursa olsun bu iki bileşen arasında ki bağ yavaş olursa bilgisayar sistemi de doğal olarak yavaş olacaktır.

  Hızlı SSD Bilgisayarı Hızlandırır mı

  SSD’lerde bakacağınız ilk detay okuma hızı olacaktır. Güncel bilgisayar sistemleri teknolojilerinde özellikle oyun için üretilen SSD"lere baktığımızda okuma hızının yazma hızına oranla iki kat daha fazla olduğunu görebiliyoruz. Bu, performans içerikli bir bileşen olduğunu bizlere gösterebiliyor. Okuma hızı ve yazma hızı çok düşük SSD’ler, bilgisayar sistemini hızlandıramaz.

  Hali hazırda kullandığınız bir bilgisayar sisteminiz var ve hızlandırmak istiyorsanız, SSD’nizi yükseltmek bilgisayar sisteminizi etkin bir şekilde hızlandırabilir. Özellikle hiç SSD kullanmamış bir kişi bu performansı deneyimlediğinde bu bileşene aşık olacağını söyleyebilirim. Bilgisayar sisteminizi hızlandıran teknolojiler arasında yer alan SSD’nin gerçekten performanslı olanı tercih edildiğinde bilgisayarınızın ne kadar hızlandığını gözlerinizle tecrübe edeceksiniz.

  DEVAMINI OKU
 • Bilgisayar Kabloları Nasıl Takılır?

  Yeni bir sistem topladıysanız ve kablolama işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazıyı inceleyebilirsiniz. Gerekli detayları takip ederek doğru bir kablolama düzeneği kurabilirsiniz. Doğru kablolama düzeneği olmayan cihazların kullanımı, bakımı ve tamiri çok zordur. Dolayısıyla bir bilgisayar sisteminin kablolama sisteminin doğru bir şekilde yapılması gerekiyor.

   

  Eski nesil bilgisayar teknolojilerinde, sistem bileşenlerinin tasarımı ve satış politikası gereği toplama bir bilgisayar yapmak pek mümkün değildi. Ancak, bilgisayar teknoloji en iyi şekilde geliştirildiği için yeni nesil sistem şartlarına göre etkili bir sistem toplamak oldukça kolaydır. Özellikle çok basit şekilde üretilen sistem bileşenleri, sistem toplamayı çok daha basit hale getiriyor. Bir sistem toplamak için mühendis veya teknisyen olmanıza gerek yoktur. Bilgisayar sistemleri hakkında az çok bilgi sahibi olmanız yeterli olacaktır.

  Bilgisayar Kabloları Nasıl Düzenlenir?

  Öncelikli olarak bir sistem toplamak için ne sistemi toplamak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Örnek olarak; bir oyun sistemi toplamayı hedefliyorsanız buna uygun bileşenleri tercih etmeniz gerekiyor. Oyun sisteminin yanı sıra normal bir sistem toplamayı tercih ediyorsanız buna uygun bileşenleri tercih etmeniz gerekiyor. Tercih edilen sistem bileşenlerinin de birbiri ile uyumlu olması gerekiyor.

  Bilgisayar Kasasında Kablolar Nasıl Olmalıdır?

  Gerekli sistem gereksinimleri elde ettikten sonra, sistemi düzgün bir şekilde konumlandıracağınız bir sistem kasasına ihtiyacınız olacak. Bu aşamada sistem kasasını, tıpkı sistem de olduğu gibi sisteme uygun şekilde seçmeniz gerekiyor. Doğru kasayı seçtikten sonra sistemi doğru bir şekilde toplamaya başlayabilirsiniz.

  Bilgisayar Kasa Kabloları Nasıl Takılır?

  Günümüz şartlarında satışa sunulan hem kasa hem de sistem bileşenlerinde, ürünün kasanın neresine ne şekilde konumlandırılacağı ve kablolarının nereden geçeceği çok açık bir şekilde belirtiliyor. Bu aşamada bu talimatları izlemeniz, kablo düzeni için çok önemlidir. Ek bir bilgi olarak kablo tutacağı veya kablo bandı almanız sizin için daha iyi olacaktır.

  Sistem içerisinde ki kablo düzeneğini, herhangi bir arıza anında tekrar sökülebilecek şekilde yapmanız gerekiyor. Bu aşamada kablo tutacağı veya kablo bandı kullanabilirsiniz. Ancak, özellikle bant kullanıyorsanız sarma işlemini dikkatli ve titiz şekilde yapmanız gerekiyor.

  Bilgisayar Kabloları Nasıl Takılır

  Sistem içerisinde kablo düzeneğine doğru olmadığında, herhangi bir arıza anında tüm kablo sistemini tekrar yapmanız gerekebilir. Özellikle oyun sistemlerinde kasanın her köşesinde kablo olacağı için tekrar bir düzenek kurmak gerçekten çok zor olacaktır.

  Kablo düzeneği kurmak gibi sıkıcı ve zahmetli bir işi tekrar yapmamak için doğru bir şekilde düzenek kurmak gerçekten çok önemlidir. Kablo düzeneği ile alakalı internet üzerinden erişebileceğiniz en iyi düzenek krokileri bulunuyor. Bunların yanı sıra yukarıda belirttiğim gibi satın aldığınız sistem bileşenlerinde kabloların ne şekilde nereden geçeceği çok açık şekilde belirtiliyor. Bu talimatlara uyarak doğru kablolama yapabilirsiniz.

  DEVAMINI OKU
 • Anakart Neden Önemlidir? Oyun İçin Önemli Midir?

  Anakart oyun için önemli midir sorusuna yanıt aradığımız bu yazımızda anakartın çalışma prensibinden bahsediyoruz. Anakartların bilgisayardaki önemi için bu yazımızı okuyun.

   

   

  Bir bilgisayar sisteminde ilk işlemler SSD adı verilen datadan çıkarak RAM’e aktarılır. RAM, SSD veya HDD’den gelen bilgileri kısa süreli olarak kaydederek ihtiyaca göre işlemciye aktarır. Bilgiler işlemciye aktarıldığında, işlemci bu bilgileri işleyerek görüntüye çevirir. Dolayısıyla monitörde bu bilgileri işlenmiş bir şekilde görüntüsel olarak görürüz. Bir sistemin çalışma prensibi aşağı yukarı bu şekildedir. Sistem içerisinde tüm bileşenler, bileşenin performans içeriğine göre performansın şartlarını belirler. Ancak, sistemin iyi çalışabilmesi için bileşenlerin performans içeriği yeterli değildir. Yüksek performanslı bir bilgisayar sistemi için, performanslı bir anakarta ihtiyaç vardır. Yani, anakart bir bilgisayar sisteminde en önemli parçalardan biridir.

  Anakart Neden Önemlidir?

  Anakart, sistem içerisinde ki bileşenlere birbirine en iyi şekilde bağlayan en önemli parçalardan biridir. Anakartın bu içeriği, sistemin en önemli parçası olması anlamına geliyor. Anakartın bozulması veya zarar görmesi durumunda sistem bileşenleri birbiri ile irtibatta bulunamayacakları için sistem olması gerektiği şekilde çalışmayacaktır. Bu aşamada, sistemin doğru çalışabilmesi için anakartın doğru ve temiz bir şekilde çalışması gerekiyor.

  Anakart Olmadan Bilgisayar Çalışır mı?

  Anakart, normal şartlarda bakıma ihtiyacı olmadan parçalardan biridir. Ancak, yine de bazı durumlarda temizlenmesi gerekebiliyor. Örnek olarak; oyun sistemlerinde ki yüksek performanslı sistem bileşenleri sürekli olarak yüksek performanslı fanlar ile soğutuldukları için, sistem içerisinde ve anakart yüzeyinde belirli tozlar oluşuyor. Anakart üzerinde ki bu tozları belirli zaman aralıklarında temizlemek, anakartı dinlendirmek gerekiyor. Bu aşamada anakartın bakımları da çok ama çok önemlidir.

  Anakart, bilgisayar sisteminin içerisinde ki bileşenlerde köprü görevinde olduğu için sistemin çalışmasında önemli rol oynamaktadır. Ekran kartı olmadan bir bilgisayar sistemini başlatmak ve kullanmak belki mümkün olabilir. Ancak, anakartı olmayan bir bilgisayar sistemini çalıştırmak mümkün olmayacaktır.

   

  Bu aşamada bir bilgisayar sisteminde ki anakartı, büyük bir binanın zemini olarak düşünebilirsiniz. Zemini olmayan bir bina ayakta nasıl ki duramıyorsa, anakartı olmayan bir bilgisayar sistemi de bir işe yaramayacaktır. Yeni nesil teknoloji şartlarına göre her amaca hizmet edebilecek anakart çeşitleri mevcuttur. Bu anakartlarda kendi içlerinde ve kendi alanlarında her zaman değerlidir ve önemlidir. Anakartlar bir bilgisayar sisteminin olmazsa olmaz bileşenlerinden biridir. Sistem içerisinde ekran kartı olmadan sistemi başlatmak mümkün olabilir. Ancak, anakart olmadan bir bilgisayar sisteminin önemi yoktur.

  DEVAMINI OKU
Scroll